Cantus ansambl servirao „poslasticu“ u obliku suvremene glazbe
18. listopada 2024.Treće izdanje knjige Milka Kelemena „Poruka pateru Kolbu“ promovirano na pretposljednjoj večeri DMK-a
19. listopada 2024.- PETAK, 18. LISTOPADA 2024.
- 18.00 sati
- Zavičajni muzej Slatina
- PROMOCIJA NOVOG IZDANJA KNJIGE
M. KELEMEN: „PORUKA PATERU KOLBU“ - O knjizi će govoriti dr. sc. Mirna Sabljar
MIRNA SABLJAR rođena je u Đakovu 14. kolovoza 1976. godine. Gimnazijsko obrazovanje započela je u Gimnaziji A. G. Matoša u Đakovu, a nastavila u I. gimnaziji u Osijeku te je usporedo pohađala i Glazbenu školu Franje Kuhača u Osijeku.
Diplomirala je klavir na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu. Tijekom i nakon studija stručno se usavršavala kod brojnih eminentnih pijanističkih pedagoga, primjerice kod Konstantina Bogina (Rusija), Noela Floresa (Austrija), Jasenke Horvat (London), Rubena Dalibaltayana (Zagreb), Đure Tikvice (Zagreb), Jakše Zlatara (Zagreb), Ljerke Čavić-Tomčik (Zagreb), Ide Virt (Slovenija), Ona Mitanija (Japan), Luigija Mostaccija (Italija), Laszla Baranyija (Mađarska).
Na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2019. godine stekla je akademski stupanj doktorice znanosti. Doktorski rad naziva Procjene nastavnika glasovira o kompetencijama potrebnima za poučavanje sviranja glasovira u glazbenim školama prvi je znanstveni doktorat napisan u Republici Hrvatskoj iz područja pedagogije sviranja klavira.
Od 2001. godine bila je zaposlena u Glazbenoj školi Franje Kuhača u Osijeku kao nastavnica klavira i korepetitorica na puhačkom odjelu i odjelu solo pjevanja. S učenicima je sudjelovala na tridesetak natjecanja u okviru kojih su njezini učenici ili učenici s kojima je surađivala na natjecanjima kao korepetitorica osvajali brojne nagrade, a nekolicina i s najvećim brojem bodova. Od 2008. godine zaposlena je na Umjetničkoj akademiji, danas Akademiji za umjetnost i kulturu pri Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Izvodi nastavu na kolegijima Klavir obligatno, Metodika nastave klavira i Pedagoška praksa. Sa studentima klavira također sudjeluje na međunarodnim natjecanjima, a svi koji su sudjelovali na natjecanjima osvajači su nagrada, najčešće prvih. Bavi se umjetničko-znanstvenim radom, a interes joj je usmjeren na područje metodike nastave klavira, obrazovanje nastavnika klavira kao i na povijest poučavanja sviranja. Izlagala je na međunarodnim znanstvenim konferencijama te bila pozvana predavačica na znanstvenim i stručnim skupovima u zemlji i inozemstvu. Autorica je znanstvenih radova o obrazovanju nastavnika klavira, o instrumentalnoj glazbenoj pedagogiji i temama vezanim uz povijest sviranja klavira u Hrvatskoj te povijesnim ličnostima koje su utjecale na razvoj glazbenog školstva i glazbene umjetnosti. Recenzentica je znanstvenih radova za međunarodne znanstvene časopise i konferencije. Recenzentica je knjige Metodika nastave klavira (J. Zlatar, Muzička akademija Sveučilišta u Zagrebu), znanstvene monografije Giftedness as an Educational and Scientific Challenge (J. Herzog, Verlag Dr. Kovač, Hamburg) te notne zbirke Snježne bjeline (S. Đambić, Glazbena škola F. Kuhača Osijek).
Glavna je urednica znanstvenog i stručnog časopisa Tonovi – časopis glazbenih i plesnih pedagoga. U okviru projektnih aktivnosti u kojima sudjeluje bila je umjetnička voditeljica 9. glazbenih božićnih svečanosti Glazbos Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, sudjelovala je u Organizacijskom odboru 1. međunarodnog znanstvenog i umjetničkog simpozija o pedagogiji u umjetnosti. Aktivno je sudjelovala, kao članica Organizacijskog odbora, i u pokretanju i organiziranju pijanističkog natjecanja Damir Sekošan za mlade klaviriste koje se prvi put održalo u Glazbenoj školi Franje Kuhača u Osijeku 2022. godine. Sudjelovala je u radu 2. međunarodne studentske GREEN konferencije u lipnju 2022. godine kao članica Organizacijskog odbora te kao izlagačica sa studentima na temu Moć glazbe u promicanju zaštite okoliša i brige za mlade – primjer orkestra iz Paragvaja. Radeći na promociji glazbene umjetnosti i umjetnosti općenito, organizira i održava radionice sviranja klavira, sa studentima održava koncerte. Posljednjih je godina naglasak djelovanja i na promociji umjetnosti dostupnoj, potrebnoj i prilagođenoj svima pa je 2016. godine na Akademiji za umjetnost i kulturu pokrenula projekt koji se kontinuirano organizira svake godine: Obilježavanje Međunarodnog dana osoba s invaliditetom.
Raznim umjetničkim događajima koje pripremaju profesori i studenti Akademije i partnerskih institucija, a koji su prilagođeni za praćenje osobama s invaliditetom ili djeci s teškoćama u razvoju, nastoji se ukazati na potrebu prilagođavanja umjetnosti osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju te potrebu njihova uključivanja u umjetnosti s ciljem iskazivanja vlastitih umjetničkih potencijala i oblikovanja kvalitetnijeg života. S istim idejama i uz želju za osobnim aktivitetom u znanosti i umjetnosti koji će pridonijeti boljem, uključivanjem i pravednijem društvu pokrenula je 2019. godine na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku i Međunarodnu umjetničku i znanstvenu konferenciju Osobe s invaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju.
Konferencija je postala međunarodno priznato mjesto dijaloga umjetnika, znanstvenika, praktičara te stručnjaka raznih područja i razina odgoja i obrazovanja koji se bave pitanjima uključivanja osoba s invaliditetom u različita područja umjetnosti i znanosti.
Ta se konferencija organizira u suorganizaciji Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti te brojnih međunarodnih i domaćih sveučilišta.
Mirna Sabljar je predsjednica Organizacijskog odbora i jedna od glavnih urednica zbornika radova s istoimene konferencije. Od 2019. godine članica je Stručnog savjeta Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Republike Hrvatske u tri mandatna razdoblja.
Dugogodišnja je članica organizacijskih odbora Memorijala Darko Lukić, međunarodnog susreta mladih pijanista. Članica je Matice hrvatske.
(mf; Izvor: Festivalski odbor DMK; Foto: Mihaela Feldi, arhivska fotografija, ustupljena fotografija)